Katır Çiftleşmesi

2010-02-06 14:38:00

 

 

Katır (Equus mulus), Bir sişi at ile bir erkek eşeğin Yavrusudur Katırlar. Katırların Hem Erkedi hemde dişisi kısrıdır. Bu melezler nadir bir şekilde dörtnala koşarlar. Sesleri ne atın kişnemesine nede eşeğin anırmasına benzemeyen bir anırmadır.


Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, ÖzellikleriKatır (Equus mulus), Bir sişi at ile bir erkek eşeğin Yavrusudur Katırlar. Katırların Hem Erkedi hemde dişisi kısrıdır. Bu melezler nadir bir şekilde dörtnala koşarlar. Sesleri ne atın kişnemesine nede eşeğin anırmasına benzemeyen bir anırmadır.
katırların çiftleşmesi


Erkek atla dişi eşekten olan katırlara «bardo» (Equus hinnus) derler. Bu hayvan katırdan küçük olduğu gibi, onun kadar güçlü de değildir. İnsanoğlu tarihte öncesinden bugüne katır yetiştirmiş ve hizmetinde kullanmıştır.

 

 

Bu hayvanlar bugün hâlâ askerî nakliye işlerinde kullanılmakta ve özellikle dağlık arazideki savaşlarda işe yaramaktadır. Katırlar atla eşeğin özelliklerini birleştirmiş hayvanlardır. Hem ağır işe tahammüllüdür, hem de uzun süre yorgunluk nedir bilmeden çalışırlar. Tabiat bilgini Darwin, Güney Amerika'nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin tecrübeli ve yaşlı kısrakların idaresinde yol aldıklarını anlatır. «Madrina» olarak lâkaplandırılan bu kısrakların boynunda zil vardır. Katırlar «madrina» ya çok bağlandıklarından onları birbirinden ayırmak imkânsız gibi bir şeydir.

 

kaynak: www.mavirize.com

 

katırların birleşmesi , katırların çiftleşmesi , katır çiftleşmesi , katırlar nasıl çiftleşir , hayvanların çiftleşmesi

 

 

 

, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri
Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri Sayfamızda Bulunmaktasınız ve Sizlere Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri İsimli Makalemizi Okumaktasınız. Elimizden geldiğince Katır, Katırların Çiftleşmesi, Üremesi, Özellikleri İçeriğiyle alakalı sizlere Bilgiler Vereceğiz.anmıştır.

3231
0
0
Yorum Yaz
Genel Genel