70 günlük bebek gelişimi

2009-12-06 00:53:00
 
 

Amerikan Podiatri (Ayak Sağlığında Uzman Doktorlar) Derneğine göre, bebeklerin çıplak ayak veya çorapla dolaşmasına izin vermek, ayaklarının doğal gelişimini ve ayak parmaklarının kavrama yeteneğini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

Bebeğinizin gelişimiyle birlikte, ayak kemik yapısı da büyür ve bu gelişim geç ergenlik dönemine kadar sürer. Ayak kemiklerinin, doğal şekilde gelişebilmesi için, her gelişme safhasına uygun şekilde tasarlanmış ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayakkabı seçimi
Çocuğunuzun, sağlıklı adımlar atması için seçtiğiniz ayakkabı çok önemlidir. Uzmanlara göre, yetişkin ayak problemlerinin büyük çoğunluğu çocukluk döneminde ayak ve ayakkabıya gereken önemin verilmemesinden kaynaklanmaktadır.
• Çocuğunuzun ayağına tam uyan ayakkabıyı tercih edin.
• Çocuğunuza ayakkabısını, sabah saatlerinde değil, öğleden sonra satın alın, çünkü çocuğunuzun da ayakları sizinkinde olduğu gibi gün içerisinde şişebilir. Bu da ayağı normalden daha büyük gösterir. Böylece, büyük numaralı ayakkabı alma riskiniz de artar.
• Çocuğunuzun ayak ölçüsüne güvenmek yerine, uygun ayakkabıyı bulmak için deneme yanılma yöntemlerini tercih edin.
• Ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak, çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını, büyük gelip gelmediğini kontrol edin.
• 0–1 yaş dönemi arasındaki bebeklerin ayakları yaklaşık olarak 3 tam numara veya 25 mm. büyür. 5 ile orta ergenlik döneminde ise, yılda yaklaşık bir tam numara büyürler. Bu yüzden ayakkabı alırken, rahatlığıyla birlikte, ayağa uygunluğunu ve büyüme boşluğunu da göz ardı etmeyin.

Emekleme döneminde ayakkabı seçimi
Yoğun emekleme çabalarının ardından gelen ilk adımlar bu dünyayı keşfetme arzusu ile atılır. Böylesi önemli bir dönemde bebeğiniz için yapacağınız ayakkabı tercihi de ayrı bir dikkat gerektiriyor. Ayakkabıları, ev dışında korunma için giydirebilirsiniz. Özel bir nedenle, sert bir destek önerilmemişse, ayakkabılar bir bebek ayağına benzer biçimde yumuşak ve yuvarlak hatlı  olmalıdır.

Bebeğinizin ayakları yumuşak ve esnek olduğundan dolayı, hafif ve esnek tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ayağın gelişimi için, parmakların hareket etmesi de gereklidir. Bu ayakkabılar bebeğinizin emekleme döneminin sonrasında yeri kavramsı için yardımcı olacaktır. Düz dikişsiz iç kısım, ayaklarının sürtünüp incinmesini önler. Yumuşak ve ayağını nefes aldıran, ter emici ve ayağa tam uyan ürünleri tercih etmelisiniz.

İlk yürüme döneminde ayakkabı seçimi
Bebeğinizin ayağının, şekil bozulmalarına karşı hassas olduğu, adımlarını atmaya başladığı bu dönemde koruyucu parmak, topuk ve bilek muhafazaları olması önemlidir. Dokulu yan yüzeyler emekleme ve ayağa kalkma arasındaki aşamada, bebeğinizin yeri kavramasına ve kendisini dengede hissetmesine yardımcı olur. Hafif ayakkabılar, dengesini sağlamasında bebeğinize yardımcıdır. Ayakkabısı, bebeğin doğal parmak yapısına göre biçimlendirilmiş ve rahat giymesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu dönemde bağcıklı ayakkabılardan da kaçınmalısınız. Doğru ayakkabı seçiminde, bebeğinizin kemiklerinin doğal biçimde gelişmesine izin vererek şekil bozulmasını önlemiş olursunuz. Ayakkabı tabanı avuç içiniz gibi yumuşak olmalıdır. Yumuşak taban ayağı iyi kavradığı ve kaymadığı için, bebeğinizin yeni yürümeye başladığı dönemlerde düşmesini engeller. Ayrıca, ayakkabısının hafif olması bebeğinizin yürürken daha az enerji harcamasını sağlar.

Okul öncesi ve sonrası
Okul çağı dönemindeki çocuklarda ayakkabıların sağlığı kadar biçimi de önemli olmaya başlar. Sandaletler, spor ayakkabılar, tırmanma ayakkabıları gibi seçimler yapılabilir. Bu ayakkabıların esnek, iyi havalanan, amaca uygun kullanılan ayakkabılar olmasına dikkat etmelisiniz. Yürüme döneminden okul yaşına kadar çocuklarda, rahatlık ön planda olmalıdır. Beş yaşındayken hızlarını daha iyi kontrol edebilir ve daha karmaşık hareketler yapabilirler. Bu sebeple ayağa tam oturan, rahat ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Düztabana sahip olan çocuklar nasıl ayakkabı kullanmalıdır?
Düztabanlık; ayak iç tarafındaki çukurluğun kaybolmasıdır ve basarken daha da belirginleşir. Sıklıkla çocukların ayakkabı topuklarının deforme olması ile fark edilir. Ayakkabı alırken, tabanının iç tarafının destekli olmasına dikkat etmelisiniz

Yanlış ayakkabı seçimi
Rasgele alınan ayakkabılar çocuğunuzun ayak sağlığını ve gelişimini bozar, yürümesini geciktirir ve basma bozukluklarının oluşmasına sebep olur. Uzmanlara göre, en uzun parmak ile ayakkabının ucu arasında, en az 2 santimetre boşluk olması gerekiyor. Sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiliyor.

Ayakkabı malzemesinin, çocuk ayaklarının gelişiminde önemi
Çocuğunuzun ayağı çok fazla terliyorsa, ayağı terletmeyen, hava alan ürünleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde, çocuğunuzun cildinde mantar oluşumu olabilir. Çok sert tabanlı ayakkabılar, tabanda ağrı ve şişme yaparken, dar burunlu ayakkabılar da tırnak batmasına nedeni oluyor. Çocuğunuzun ayağına uygun olmayan ayakkabılar, günlük aktivitelerini kısıtlayacağı için bedensel gelişimini olumsuz etkiler. Unutmayın ki ağrılı bir ayak, huzursuz bir çocuk demektir.

 

alıntıdır

244
0
0
Yorum Yaz
Genel Genel